Jak uzyskać kredyt na dom lub mieszkanie z rynku wtórnego?

Jak uzyskać kredyt na dom lub mieszkanie z rynku wtórnego? Co trzeba wiedzieć i sprawdzić przed zakupem nieruchomości?

Zakup nieruchomości wiąże się z dużymi pieniędzmi, które zazwyczaj są pożyczone z banku. Kredyt, oprócz transakcji zakupu nieruchomości, powoduje stres, przez który muszą przechodzić przyszli właściciele mieszkania lub domu z rynku wtórnego. W wyborze najlepszej oferty kredytu warto więc korzystać z doświadczenia eksperta finansowego. Należy jednak pamiętać, że ekspert nie wyręczy kredytobiorców we wszystkim. Jakie są więc etapy kupowania mieszkania lub domu? Jakie dokumenty są potrzebne, jeśli ubiegasz się o kredyt na mieszkanie lub dom z rynku wtórnego?

Zakup mieszkania lub domu z rynku wtórnego wiąże się z wieloma skomplikowanymi i czasochłonnymi czynnościami – zwłaszcza, gdy nabywca chce uzyskać kredyt hipoteczny. Nie od dziś wiadomo, że wsparcie eksperta od nieruchomości przyspiesza cały proces, bo każdy etap wymaga indywidualnego podejścia. Dobry ekspert ma wszystko pod kontrolą.

Znajdź najlepszą nieruchomość

Jeśli zdecydowałeś się kupić nieruchomość z rynku wtórnego, w pierwszej kolejności znajdź nieruchomość. Poszukiwanie mieszkania lub domu na własną rękę jest bardzo czasochłonne. Współpraca z pośrednikiem nieruchomości będzie dobrym rozwiązaniem – unikniesz niepotrzebnego stresu i oszczędzisz mnóstwo cennego czasu. Pośrednicy doskonale znają najlepsze oferty na rynku. Znają też wady i zalety nieruchomości oraz lokalizacji. Przed spotkaniem określ swoje wymagania. Skrócisz wtedy  czas poszukiwania idealnej nieruchomości.

Stan techniczny nieruchomości – o czym zapominają klienci?

Klienci, podekscytowani zakupem nieruchomości, zapominają często o sprawdzeniu jej stanu technicznego.– mówi Marzena Krupińska, ekspert finansowy. Domy, które zbudowano wiele lat temu lub mieszkania w blokach z wielkiej płyty mogą mieć wiele usterek, o których nie zawsze mówią obecni właściciele. Poza tym warto pamiętać, że takie budynki wybudowano w starej technologii. W przypadku domu należy sprawdzić stan dachu – naprawa może okazać się bardzo kosztowna.– podkreśla ekspert.

Zdarza się, że nieruchomość z rynku wtórnego spełnia wszystkie oczekiwania klienta, ale jej cena jest niepokojąco niska. Warto sprawdzić dlaczego i zajrzeć do  planu zagospodarowania przestrzennego.

Może okazać się, że nieruchomość jest atrakcyjna pod wieloma względami, a powodem niskiej ceny jest zaplanowana w przyszłości budowa trasy szybkiego ruchu, która będzie przechodziła tuż pod oknami mieszkania lub domu. Trzeba na to uważać. – podkreśla Krupińska.

Kredyt na dom a stan prawny nieruchomości – jakie dokumenty trzeba sprawdzić? 

Przed zakupem nieruchomości z rynku wtórnego należy zweryfikować wiele dokumentów. Uchroni to kupującego przed problemami natury prawnej.

Najważniejsze, co należy sprawdzić to: czy osoba sprzedająca jest faktycznie właścicielem nieruchomości, czy inne osoby nie mają praw do nieruchomości i czy nieruchomość nie jest zadłużona. – wyjaśnia Marzena Krupińska.

Jakie dokumenty są potrzebne aby starać się o kredyt na dom lub mieszkanie?
 • Odpis z księgi wieczystej
 • Dokument potwierdzający prawo własności zbywcy do nieruchomości (np. Akt darowizny lub akt kupna-sprzedaży)
 • Umowa przedwstępna ze zbywcą
 • Zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami wystawione przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową
 • Wycena nieruchomości (najczęściej wykonuje ją rzeczoznawca współpracujący z danym bankiem)

Warto sprawdzić czy pod adresem nieruchomości – oprócz prawnych właścicieli – zameldowani są inni lokatorzy. Pamiętaj, że roszczenia z tytułu zaleganiu z opłatami od mediów nie przechodzą na nowego nabywcę.

Kredyt na dom lub mieszkanie. Jakie wybrać raty?

Gdy wybierzesz już wymarzoną nieruchomość i sprawdzisz jej stan prawny, czeka Cię procedura kredytowa. Kredyt hipoteczny to kosztowne zobowiązanie na wiele lat. Banki kuszą promocjami i atrakcyjnymi ofertami, ale w przypadku zakupu nieruchomości emocje trzeba odłożyć na bok. Kalkulacja „na chłodno” jest kluczowa.

Przed zawarciem umowy z bankiem skorzystaj z pomocy eksperta finansowego, który wskaże plusy i minusy każdej oferty na rynku. Przeanalizuje również m.in.:

 • wymagania banku w zakresie zdolności kredytowej,
 • wysokość RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania),
 • wysokość oprocentowania,
 • wysokość ubezpieczenia i prowizji bankowej,
 • okres trwania umowy,
 • warunki umowy kredytowej.

Moi klienci często nie wiedzą, jaki rodzaj rat kredytu wybrać. Malejące czy równe? – podkreśla Krupińska. Wyjaśniam im, że rata kredytu dzieli się na dwie części: kapitałową i odsetkową. Kapitał to pożyczona od banku kwota. Na odsetki składa się Wibor oraz marża – zysk banku. Jeśli klient wybierze raty malejące, koszty kredytu będą mniejsze, natomiast przy równych ratach całkowity koszt kredytu będzie wyższy. Warto pamiętać, że równe raty nie oznaczają, że w każdym miesiącu ich wysokość będzie stała. Ich wielkość zależy od wysokości stóp procentowych, które ustala Rada Polityki Pieniężnej.

Kredyt na dom lub mieszkanie – jakie dokumenty są potrzebne?

Bank potrzebuje różnych dokumentów: zaświadczenie o dochodach (na druku pracodawcy), wyciąg z konta lub potwierdzenie wpływu wynagrodzenia za 3 lub 6 miesięcy (w zależności od banku), umowa przedwstępna za zakup nieruchomości. Weryfikuje tożsamość kredytobiorcy, jego stan rodzinny, sprawdza informacje dotyczące nieruchomości oraz poziom dochodów kredytobiorcy.

Sytuacja każdego klienta jest inna i banki podchodzą do spraw kredytowych indywidualnie, dlatego warto skorzystać ze wsparcia ekspertów. Dobry pośrednik nieruchomości i sprawdzony ekspert finansowy pomogą w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji i przeprowadzą Cię przez całą skomplikowaną procedurę.

Marzena Krupińska

Swoje marzenia i potrzeby realizujemy najchętniej w miejscu, w który czujemy się szczęśliwi.

Kategorie

Wystaw opinię

Opinie Google

Potrzebujesz finansowania?

Kontakt

Skontaktuj się ze mną

Umów się na bezpłatne konsultacje

O MNIE

Ekspert finansowy, Agent nieruchomości, Coach i Manager w jednej osobie.
Polityka prywatności

KONTAKT

ul. Noniewicza 89A/112
16-400 Suwałki, Polska
Masz pytania? Zadzwoń.
+48 511 433 260
Wspierają mnie
Kobaltowy agencja prdoslownie copywriterrynek pro

Copyright © Marzena Krupińska. All Rights Reserved.
Zaprojektowane przez: ZANAMER.pl - Strony internetowe dla biznesu.

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram