Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Ekspertyza finansowa

Ekspertyza finansowa, czyli aktywna praca z klientem


Według pisma Forbes (wersji amerykańskiej) określenie „ekspert finansowy” tożsame jest z „finance planner”, czyli kimś, kto nie zajmuje się sprzedażą produktów finansowych, a bardziej planowaniem finansów osobistych.

 

Profesjonalny ekspert finansowy kontakt z klientem zaczyna od wywiadu kompleksowo określającego potrzeby i oczekiwania klienta odnośnie zabezpieczenia siebie i swojej rodziny, oczekiwań względem przyszłej emerytury, potrzeb w zakresie ubezpieczeń (majątkowych, zdrowotnych, życiowych) nabywania dóbr itp. Na podstawie wywiadu określane są cele finansowe klienta. Następnie doradca sporządza plan finansowy, w którym proponuje klientowi, jakimi narzędziami i w jaki sposób pożądany efekt można osiągnąć.

Doradcą finansowym powinien więc być  to człowiek uczciwy,dobrze wykształcony, umiejętnie poruszający się w trudnej branży usług finansowych, znający rynek, a przede wszystkim, wykazujący tzw. miękkie kompetencje, czyli empatię i inteligencję emocjonalną. Kunsztem doradcy jest zdobycie zaufania, zbudowanie odpowiedniej relacji i utrzymanie jej przez lata.